Изедете го ова ако сте нервозни – Ги „убива“ нервозата и стресот

Изедете го ова ако сте нервозни – Ги „убива“ нервозата и стресот

Познато е дека она што го јадеме влијае на здравјето и расположението, а според најновите истражувања има намирница која помага ако сте нервозни.

За да го подобриме менталното здравје, да ги намалиме стресот, напнатоста и нервозата, потребно е да јадеме кефир или кисели краставички.

Резултатите покажале дека ферментираната храна како киселите краставички и кефирот ја намалуваат анксиозноста.

Наша препорака е покрај консумирањето на оваа храна, нервозата да ја оставите зад себе со тоа што ќе се препуштите на некое ваше омилено хоби или слушање релаксирачка музика, прошетка, читање книга, посета на театар, кино и слично.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Овој сок ги решава сите проблеми со нервозата и главата

Заборавете на стресот, несоницата и нервозата

Чај кој ги убива стресот и нервозата

Древен рецепт за здрави и мирни денови

Ослободете се од стресот

Чудесна напивка против стрес

За здравје и живот без стрес