Вкусна обланда готова за 15 минути

Вкусна обланда готова за 15 минути

Направете вкусна и брза обланда, која сите ќе ја јадат со сласт.

Ова е рецептот според кој ќе ја приготвите за 15 минути:

Состојки:

  • 1 пакување обланди
  • 1/2 л млеко
  • 1/2 кг шеќер
  • 4 лажици брашно
  • 1 јајце
  • 100 гр чоколадо
  • 1 маргарин

Начин на подготовка:

  1. Сите состојки – млекото, шеќерот, брашното, јајцето, чоколадото и маргаринот заедно варете ги на шпорет околу 7 минути и постојано мешајте.
  2. Рамномерно филувајте една врз една обланда со смесата.
  3. Откако малку ќе се излади, ставете ја во ладилник. Сервирајте исечена на парчиња во форма на баклава.

На здравје!

Повеќе на Gotvi.mk:

Вкусна обланда со плазма и ореви

Ролована обланда

Киндер обланда

Обланда бомбици – вистински хит

Преубава обланда со кокос

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

singlepost_text