Сок за подобрување на крвната слика – Витаминска „бомба“ за крвта

Сок за подобрување на крвната слика – Витаминска „бомба“ за крвта

Направете вкусен и здрав сок кој е одличен за добра крвна слика.

Еве што ви е потребно и како да го направите:

Состојки:

  • 1 кг цвекло
  • 1 кг моркови
  • 1 кг јаболка
  • 4 лимони
  • 250 гр мед

Начин на подготовка и употреба:

  1. Се рендаат цвеклото, јаболката и морковите, се додава сечениот лимон и мед и се остава вака смесата да отстои 24 часа.
  2. Процедете ја смесата низ газа и ставете ја во стаклено шише, а потоа во фрижидер.
  3. Пијте секое утро по една лажица.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

За диета здраво срце и висок притисок – една шолја е лек

Неодолив сок од јаболка

Сок од домати – витамини и супер вкус

Слатка зимница: Домашен сок од крушки

Чаша на ден и ќе бидете здрави како дрен

Овој сок ги решава сите проблеми со главата и нервозата

Направете сок од краставица

Кашест сок од кајсии