Мафини со мак и портокал

Мафини со мак и портокал

Засладете се со неодоливо освежувачки колачиња…

Состојки:

 • 1 голем портокал
 • 220 гр брашно
 • 1/2 кесичка прашок за печиво
 • 250 гр мак
 • 100 гр кафеав шеќер
 • малку сол
 • 5 лажици масло
 • 200 гр кисела павлака Пекабела
 • 2 јајца
 • шеќер во прави или чоколадо за украсување

Начин на подготовка:

 1. Загрејте ја рерната на 170 степени. Ставете корпички во калап за мафини. Исечете филети од портокал и исечкајте ги на парчиња.
 2. Измешајте брашно и прашок за печиво. Во друга чинија измешајте мак со шеќер, сол, масло и кисела павлака. Додајте јајца и измешајте, па додајте ја мешавината од брашно. Измешајте ги и парчињата портокали. Смесата ставајте ја во калапите.
 3. Печете ги мафините околу 20 минути и извадете ги од плехот да се изладат. По желба посипете со шеќер во прав или украсете со растопено чоколадо.

Уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text