Правилно консумирајте лимон и кажете збогум на килограмите и депресијата

Правилно консумирајте лимон и кажете збогум на килограмите и депресијата

Лимонот е овошје кое се користи од древните времиња, има многу витамини, не само витамин Ц, туку и витамин Б, калиум, калциум, фосфор, магнезиум и многу помага за здравјето.

Најдобар начин да користите лимон е да биде замрзнат и тоа со кората, а ова според експертите е листата на бенефитите од него:

Спречува астма

Го зајакнува имунитетот

Се бори со воспаленија

Помага при инфекции

Помага за анксиозност и депресија

Се бори со висок притисок

Помага за слаеење и детоксикација

Помага за проблеми со дигестивниот систем

Помага за инфекции на мочните патишта

Користете лимон почесто и бидете здрави како дрен.

СОВЕТ: Пред да го замршнете, убаво измијте го лимонот.

Повеќе на Gotvi.mk:

Ќе ве освојат: Колачи со лимон

Колач од лимон без брашно

Лошите мириси ќе исчезнат со лимон

Компир во сос од лимон

ВИДЕО: Топла вода со лимон – чудотворен напиток

Ставете лимон во собата во која спиете

ВИДЕО: Лимон, путер и пилешко