Еве зошто бадемите и лешниците се ставаат под вода пред јадење

Еве зошто бадемите и лешниците се ставаат под вода пред јадење

Иако речиси никој не го прави ова, бадемите, лешниците и другите апетисани треба да се мијат пред да се консумираат.

Никогаш не можеме да знаеме со сигурност каде биле складирани, чувани или како биле транспортирани, па затоа е неопходно да се измијат.

Исто така, на овој начин ќе си олесните бидејќи со водата ќе се решите од киселината која ја имаат овие плодови.

Таа ги штити од паразити, но може да наштети на луѓето.

Но, ваквата постапка целосно ќе го промени вкусот на кој сте навикнати додека јадете апетисани. Доколку не сакате ова да се случи, ви препорачуваме да купите непечени/непржени јаткасти плодови кои ќе ги подготвите во домашни услови.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Белите патики ќе бидат како нови – Еве како едноставно да ги исчистите

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

Флеки од мастило или тонер – Потребна ви е само 1 намирница и ќе ги извадите

БЕСПЛАТНО: Домашни средства за чистење флеки и перење на облека

Оставете ги децата да си играат во трева – Има евтин рецепт кој ги вади флеките

Чини само 1 денар – Рецепт со кој ќе ги освежите боите на алиштата

Ви смрдат патиките? Еве кои лекови ги предлагаат читателите

singlepost_text