Лесно и брзо предјадење или мезе: Полнети варени јајца

Лесно и брзо предјадење или мезе: Полнети варени јајца

Направете вкусни варени јајца со фил од кој застанува здивот.

Ова е рецептот:

Состојки:

 • 4 варени јајца
 • 100 гр Пекабеско шунка
 • 1 шолја Пекабела кисела павлака
 • 2-3 кисели краставички
 • мајонез
 • сол

Начин на подготовка:

 1. Јајцата се варат во врела вода, потоа се ставаат во ладна вода, па се лупат.
 2. Се сечат на пола и се вади жолчката од нив.
 3. Жолчките кои сте ги извадиле соединете ги со павлаката, киселите краставички кои ситно ќе ги исечете, малку мајонез, ситно исечканата шунка, се измешајте и со смесата полнете ги белките.
 4. Над нив ставете сол.
 5. Послужете откако ќе отстојат малку во фрижидер.
 6. СОВЕТ: Декорирајте со магдонос за поубав изглед.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Ги чувате јајцата на вратата од фрижидерот?

ВИДЕО: Ова се прави од картон од јајца

Мафини со јајца на око

Печени јајца со сос

Сакате совршено пржени јајца?

ВИДЕО: Дали досега погрешно сме ги пржеле јајцата?

ВИДЕО: Шест одлични готварски трикови

ВИДЕО: Готварски трик – како одеднаш да излупите 3 варени јајца

ВИДЕО: Топ 5 рецепти со јајца во Дубаи

ВИДЕО: Како да зготвите печени јајца на Шкотски начин