Пилав со домати со медитерански шмек

Пилав со домати со медитерански шмек

Со додавање на оригано и босилек можете да му дадете медитерански шмек на ова јадење.

Состојки:

 • 400 гр ориз
 • 8 дл бујон
 • 2 лажици масло
 • малку путер
 • 1/2 кг пелати (излупени домати од конзерва)
 • 1/2 главица кромид
 • сол
 • бибер
 • 1 веза магдонос
 • оригано (по желба)
 • босилек (по желба)

Начин на подготовка:

 1. Исечкајте го кромидот и пропржете го на масло или малку путер. Додајте ориз, измешајте и додајте домати. Гответе пет минути. 
 2. Налијте супа во оризот, поклопете, па пилавот ставете го во загреана рерна и печете 12 минути. Извадете од рерна, додајте малку путер, посолете и побиберете по вкус. Посипете со сечкан магдонос. По желба додајте оригано и босилек.

Добар апетит!

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Белите патики ќе бидат како нови – Еве како едноставно да ги исчистите

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

Флеки од мастило или тонер – Потребна ви е само 1 намирница и ќе ги извадите

БЕСПЛАТНО: Домашни средства за чистење флеки и перење на облека

Оставете ги децата да си играат во трева – Има евтин рецепт кој ги вади флеките

Чини само 1 денар – Рецепт со кој ќе ги освежите боите на алиштата

Ви смрдат патиките? Еве кои лекови ги предлагаат читателите

Кулинарски трик – Употребете ја оваа намирница и маслото нема да ви загорува при пржење

Едноставен трик со кој ќе ги избркате мувите од вашиот двор и балкон

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

singlepost_text