Најдобриот рецепт за одржување дрвени кујнски елементи

Најдобриот рецепт за одржување дрвени кујнски елементи

На дрвените површини во вашата кујна потребна им е посебна нега.

Хемикалиите во детергентите за чистење можат да го оштетат површинскиот слој на дрвените кујнски елементи.

Поради тоа пожелно е да ги замените потенцијално токсичните материјали со природни средсва.

Веројатно сите во кујна веќе поседувате сода бикарбона или оцет.

РЕЦЕПТ:

Дрвените површини прво пребришете ги со влажен сунѓер како би ги детектирале масните наслаги.

Подгответе литар топла вода во која ќе ставите чаша оцет или кесичка сода бикарбона.

Друг предлог се маслата на база на билки. Додајте неколку капки во топла вода и започнете чистење.

По завршувањето, кујнските елементи пребришете ги со сува и мека крпа.

Избегнувајте груби, абразивни материјали кои можат трајно да ги оштетат површинските слоеви.

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

singlepost_text