На поинаков начин: Мусака од спанаќ

На поинаков начин: Мусака од спанаќ

Подгответе мусака на поинаков начин – ќе бидете воодушевени!

Состојки:

  • 400 гр мелено јунешко
  • 30 листови спанаќ
  • 2 јајца
  • 1 главица кромид
  • црвена пипер
  • сув зачин
  • бибер 180 мл млеко

Начин на подготовка:

  1. Кромидот исечкајте го и пропржете го на масло. Додајте мелено месо и пржете додека не ја промени бојата. Потоа додајте зачини, црвена пипер, бибер, сè измешајте и кратко пропржете.
  2. Садот за печење намастете го па наредете 10 листови претходно бланширан спанаќ, потоа распоредете половина од количината месо, покријте со уште десетина листови спанаќ, ставете го останатото месо, па останатите листови спанаќ.
  3. Мусакта прелијте ја со смеса од јајца и млеко, поклопете и печете 35 минути во рерна на 200 степени.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

Леонардо ди Каприо – Еве која диета ви ја препорачува

Северина со нов спот, а ние ве потсетуваме која диета ја држеше кога беше бремена

Мајката на Јелена Крлеуша: Еве како конечно ја победив зависноста од храна!

Адријана Лима открива: Рецепт за утринско смути и совети за диета

Ким Кардашијан откри како ослабе 15 килограми за 2 месеци

 

 

 

singlepost_text