Цвекло со еден додаток – Највкусна салата или мезе

Цвекло со еден додаток – Највкусна салата или мезе

Салатата од цвекло е исклучително вкусна, а освен тоа е богата и со витамини, магнезиум, калциум, калиум и многу здруги здрави состојки.

Во комбинација со лукот, кој исто така е познат по големите здравствени придобивки од неговото консумирање, ќе имате вкусна и здрава салата.

Ова е рецептот:

Состојки:

  • 1 поголемо цвекло
  • 2 чешниња лук
  • масло за јадење
  • оцет
  • сол

Начин на подготовка:

  1. Цвеклото се вари, се сече на кругови, се ставаат маслото, оцетот и солта. Измешајте.
  2. Вака подготвеното цвекло се остава да отстои преку ноќ, а потоа утредента се процедува и му се додава ситно сецканиот лук.
  3. Уживајте и добар апетит.

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Домашен рецепт со кој нема повеќе да помислите на цвекло од тегла

Црвена здрава чинија: Направете чорба од цвекло

Освежително и здраво: Смути од шумски плодови и цвекло

Витаминска салата A la amor 

Туна салата со фетучини

Туна салата

singlepost_text