Нов вкус на омлетот – Не сте јаделе повкусен

Нов вкус на омлетот – Не сте јаделе повкусен

За сите љубители на омлет, нов вкус за брз појадок, вечера или мезе или како топол прилог за секоја прилика.

Ова се потребните намирници и начинот на неговата подготовка:

Состојки:

 • 4 јајца
 • 100 мл јогурт
 • 50 гр Пекабеско димена сланина или димен колбас
 • 100 гр шампињони
 • 1 лажица маргарин
 • 1 лажица масло
 • сол
 • бибер
 • вегета

Начин на подготовка.

 1. На загреана мешавина од маргарин и масло пропржете ги шампињоните, а потоа додајте ја димената сланина или колбаси во зависност од тоа кој избор сте го направиле.
 2. Пенасто изматете ги јајцата, додајте го јогуртот, ставете сол, бибер и вегета, па ставете ја смесата врз печурките и сланината/колбасите.
 3. Омлетот послужете го со зелена салата или декорирајте со краставица и домат.

На здравје!

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Рецепт за Викенд кајгана со сланина тука

ВИДЕО: Топ 5 рецепти со јајца во Дубаи

ВИДЕО: Како да зготвите печени јајца на Шкотски начин

ВИДЕО: Нема повеќе печење или пржење јајца, туку…

ВИДЕО: Готварски трик – како одеднаш да излупите 3 варени јајца

Печен спанаќ со јајца

Салата со белки и спанаќ

Вкусен и свеж појадок – омлет со сирење