Црвено бела чорба: Само една чинија го закрепнува и лечи телото!

Црвено бела чорба: Само една чинија го закрепнува и лечи телото!

За љубителите на зеленчук и супи, препорачуваме преубава црвено бела чорба која е навистина вкусна и закрепнувачка…

Полна е со зеленчук, изобилува со витамини, па годи во секое годишно доба, а особено во студените денови.

Состојки:

 • 1 главица кромид
 • 1 зелена пиперка
 • магдонос
 • сол
 • бибер
 • 100 гр ориз
 • сечкан зеленчук (моркови, целер, пашканат, грашок, карфиол…)
 • сув зачин
 • 250 гр бело месо
 • масло
 • 1 шолја варени домати

Начин на подготовка:

 1. На масло пропржете сечкан кромид и сечкана пиперка, па додајте зеленчук, кој претходно ситно сте го исечкале и пилешко месо исечкано на коцки. 
 2. Налијте со вода и гответе околу 40 минути. Додајте измиен ориз па гответе неколку минути, потоа додајте зачин, бибер, сечкан магдонос и варен домат. 
 3. Пробајте, па пресудете дали е потребно додавање на уште малку сол.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text