Брза и вкусна еклер торта

Брза и вкусна еклер торта

Направете вкусна еклер торта. Сите ќе сакаат репете.

Ова се потребните намирници и подготовката:

Состојки:

 • 2 кеси пудинг од ванила
 • 750 мл млеко
 • шеќер
 • 1 шолја хопла
 • бисквити

Состојки за глазура:

 • 1/3 шолја какао
 • 1 шолја шеќер
 • 1/4 шолја млеко
 • 110 гр путер
 • 1 лажица екстракт од ванила

Начин на подготовка:

 1. Се прави пудингот на вообичаен начин со млеко и шеќер според упатството на кесичката, а потоа се меша со изматена хопла.
 2. Во сад се редат бисквити, па врз нив филот од пудинг, така сè додека имате материјал.
 3. Се мешаат во тенџере сите состојки за глазурата, какаото, шеќерот, млекото, путерот и екстрактот од ванила. Глазурата се става одозгора.
 4. Нека се разлади убаво во ладилник. Потоа послужете и уживајте.

На здравје!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

singlepost_text