Зошто не треба да се пие вода која долго стоела во чаша

Зошто не треба да се пие вода која долго стоела во чаша

Дали сте забележале дека водата откако ќе отстои неколку часа во чаша добива чуден вкус? Дали тоа значи дека ги губи своите својства или е можеби во прашање нешто друго?

Обичната вода, за разлика од храната, не содржи шеќери, ниту белковини, па токму затоа е полесно да биде загадена со микроорганизми. Всушност, бидејќи водата била изложена на воздух, таа впила малку јаглероден диоксид, а дел од него се претворил во карбонска киселина. Тоа значи дека таа го променила својот хемиски состав – пишува Discovery News.

Со тоа се намалува ph вредноста и во неа има и прашина, па затоа избегнувајте го пиењето на ваква вода.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

ОВОЈ РЕЦЕПТ ГО БАРАВТЕ – Ручек кој често ќе го правите (ВИДЕО)

Која е тајната за совршени лазањи?

Пица лазањи

ВИДЕО: Рецепт за пица која не пече во рерна

3 брзи видео рецепти за пица

Домашна пица капричиоза

Посна пица

Канелони болоњезе

singlepost_text