За силна главоболка, висок шеќер и притисок – Лекот е една лажица од ова

За силна главоболка, висок шеќер и притисок – Лекот е една лажица од ова

Стресното време во кое живееме, работните обврски, секојдневните обиди да најдеме баланс меѓу слободното време, семејството и кариерата, но и уште многу други фактори се виновни за честите главоболки кои се јавуваат кај луѓето.

Што и да е причината за главоболката, сите веднаш го бараме лекот во апчињата против главоболка. Сепак, постои природен и ефикасен начин да се реши проблемот, па зошто да не му дадеме шанса?

Потребни ви се само три состојки:

Состојки:

  • 10 чешниња лук
  • 500 гр мед
  • неколку зрна бибер

Начин на подготовка и употреба.

  1. Се чисти лукот, секое чешне се преполовува и се става во тегла.
  2. Се става биберот и на крај медот во теглата.
  3. Затворете ја и оставете да отстои пет дена.
  4. Кога ќе почувствувате главоболка, земете една лажица од смесата.

Користете го лекот и за посилен имунитет, за намалување на бројот на бактерии во телото, намалување на шеќерот во крвта, како и при висок притисок.

Секако, доколку ви е препишана редовна терапија од вашиот лекар, редовно земајте ја, а овој природен лек користете го како дополнителна поддршка во справувањето со одредени здравствени проблеми.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Студени раце и стопала? Еве на кои здравствени проблеми може да укажуваат

5 природни маски за лице против акни

Природен рецепт кој го лечи болното грло

Кои чаеви помагаат при слабеење?

Вежбате, а резултатите се слаби? Еве што да јадете

Совети кои дерматолозите нема да Ви ги откријат

Рецепти за природни, а ефикасни маски за лице за зимските денови

ПРАКТИЧНИ СОВЕТИ: Како да отстраните мирис на лук од рацете