Шарена салата – Кремаста и економична, за сечиј џеб и вкус

Шарена салата – Кремаста и економична, за сечиј џеб и вкус

Ако сте заситени од подготовката од руска, пилешка или други салати кои најчесто ги јадеме, ви нудиме нов вкус.

Економична, брза и лесна салата, а ова е се што ви е потребно:

Состојки:

 • 4 компири
 • 3 моркови
 • 4 јајца
 • 200 гр шунка Пекабеско
 • 120 гр кисели краставички
 • 200 гр мајонез
 • 200 мл кисела павлака Пекабела
 • малку бибер

Начин на подготовка:

 1. Компирите се мијат, па се варат со лушпата, потоа се цедат и се ладат. Се лупат и рендаат од крупната страна на рендето.
 2. Морковите се лупат и обаруваат, па исто така се рендаат на ренде.
 3. Киселите краставички и шунката исто така се рендаат, заедно со варените јајца.
 4. Во чинија се соединуваат сите состојки, па се додаваат мајонез, павлака и бибер по вкус.
 5. Полека се меша за да се добие хомогена смеса. Ставете ја да отстои во фрижидер и потоа послужете ја салатата.

Добар апетит!

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Свежа крем салата – евтина, а толку добра

Неодолива крем салата (РЕЦЕПТ)

Оризот не е само за ручек – направете ориз салата, кремаво и евтино

Руска салата без мајонез и шунка: Најздравиот прилог за свечен ручек!

Најдобриот рецепт за руска салата

Руска салата со нови состојки – ќе се воодушевите

Ќе заборавите на руска и пилешка – за оваа салата долго ќе се зборува

Царица на салатите: Зимска салата повкусна од руска и пилешка

singlepost_text