Најевтиниот извор на витамини – Јадете кисела зелка почесто

Најевтиниот извор на витамини – Јадете кисела зелка почесто

Зелката е најевтиниот извор на витамини, има многу минерали, многу е здрава и треба да ја внесувате често во исхраната.

Доаѓа периодот на кисела зелка, а еве и зошто е корисно таа да се јаде:

Помага за подобар имунитет и метаболизам, детоксикација, како и анемија.

Помага за варењето на храната, херпеси, чиреви, како и ублажување на изгореници и осипи.

Зелката помага и за ослободување од мамурлак.

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Направете кисела зелка за зимница за 10 дена

БРЗ РУЧЕК: Вкусна мусака од кисела зелка

Гулаш со кисела зелка

Зема кисела зелка и завитка пилешко месо – не сте јаделе ваква сарма

Кисела зелка на старски начин

МНОГУ ПОМАГА: Маска за лице од кисела зелка – прави чуда

Ќофтиња какви што не сте пробале: Од кисела зелка и мелено месо

Коцки од кисела зелка со лук