Блендерот е полн со остатоци од храна – Со еден трик сè ќе се исчисти

Блендерот е полн со остатоци од храна – Со еден трик сè ќе се исчисти

Многу семејства користат блендер, а познато е дека колку и да се пере, сепак остануваат некои тврдокорни наслаги од храна во него.

Читатели на Готви.мк ни откриваат супер брз и ефикасен трик како да го исчистите блендерот темелно, без да остане ништо во него.

Потребно е во блендерот да ставите една шолја топла вода и да го вклучите на најсилно, за да се исперат остатоците од храна.

Потоа, оваа вода фрлете ја и ставете малку помалку топла вода со малку детергент за садови.

Внимавајте да сипете само капка детергент, бидејќи кога ќе го вклучите блендерот, тој ќе направи многу пена.

Вака пуштете го блендерот на најслабо, па се до најсилно ниво, 30 секунди.

Фрлете ја водата и потоа исплакнете го блендерот.

Нема да има ниту дамка во него.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Сода бикарбона – замена за 8 скапи препарати за нега

Како да ја отстраните бојата за коса која не ви се допаѓа?

Брз пилинг за меки усни – Ви требаат само 2 состојки

Како да ослабете до празниците?

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот