Руски гулаш со најкремаст сос и сочно месо

Руски гулаш со најкремаст сос и сочно месо

Овој руски гулаш ќе ве воодушеви – меко месо во кремаст сос кој се топи во уста…

Состојки:

 • 800 гр јунешко филе
 • 100 гр остро брашно
 • 80 гр свинска маст
 • 80 гр кисели краставички
 • млад кромид
 • 80 гр шампињони
 • 80 мл бело вино
 • 200 мл павлака за готвење
 • 200 мл кисела павлака Пекабела
 • 1 лажичка сенф
 • сол
 • 3 гранчиња свеж магдонос

Начин на подготовка:

 1. Месото исечкајте го на ленти со должина од 5 и дебелина од 1 см, посолете, извалкајте во брашно, печете во тава од сите страни и оставете ги на страна.
 2. Во тава додајте сечкан кромид, пропржете го, додајте шампињони исечкани на листови, продолжете со пржење, потоа додајте сенф, измешајте и налијте вода.
 3. Гответе додека виното не испари, па додајте павлака за готвење и сечкани кисели краставички. Вратете го месото, кратко згответе, тргнете од оган и на крај додајте и кисела павлака. Добро измешајте.
 4. Посипете со сечкан магдонос и послужете со варен ориз.

 

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо