Однадвор крцкав, внатре како путер – Трик за совршено печен компир

Однадвор крцкав, внатре како путер – Трик за совршено печен компир

Печениот компир е одлично мезе, главно јадење или пак додаток. Да биде совршено крцкав одозгора, а мек како путер внатре, е многу тежок предизвик дури и за најискусните во кујната.

Постои трик кој успева секој пат, а го откри познатиот Шеф Естон Блументал. Тој вели дека треба да се користи типичниот метод варење пред печењето, но според него трикот е да се вари компирот подолго време.

Наместо 10 минути како што се прави вообичаено, според Блументал компирот треба да се вари 20 минути, па дури потоа да се стави да се пече.

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Повкусно од кашкавал и зденка: „Поховани компири”

Вкусен компир деликатес со зеленчук и кашкавал

Компири со сланина, кромид и морков

Има една „цака” за компирот да се свари побрзо

Мусака без месо – компир рецепт кој е полн погодок

По старски рецепт: Банатска компир-чорба со варени јајца

Запечен компир со шампињони – деликатесен ручек

Малку време за деликатес: Риба полнета со компир

singlepost_text