Мусака од слатка зелка на единствен начин (ВИДЕО)

Мусака од слатка зелка на единствен начин (ВИДЕО)

Совршен оброк за цело семејство!

Состојки:

 • 1/2 главица слатка зелка
 • 250 гр мелено месо
 • 150 гр сува сечкана сланина
 • 1 сечкан праз
 • 1 сечкан морков
 • 1 зелена пиперка, сечкана
 • 3 јајца
 • 200 гр павлака
 • 100 мл јогурт
 • 3 чешниња лук
 • сув зачин
 • пипер
 • лута пипер
 • бибер
 • сол

Начин на подготовка:

 1. На масло пропржете ситно сечкана сланина па додајте праз, моркови и пиперка. Кога ќе се пропржи додајте мелено месо, лук, зачин, бибер и пипер. Сè измешајте и тргнете од шпорет. Во друг сад ставете малку масло во исечкана зелка. Додајте сол, па добро изгмечете, потоа додајте бибер и ставете во тенџере убаво да се пропржи и омекне. 
 2. Сега рердете мусака во огноотпорен сад. Прво дното малку намастете го па додајте половина од пржената зелка, а потоа ставетe го целиот фил и остатокот од зелката и сè убаво изедначете. Разматете јајца, додајте павлака и јогурт и прелијте преку зелката. 
 3. Додајте малку рендан кашкаал и листови сува сланина по вкус. Печете на 200 степени околу 40 минути. Во текот на печењето покријте со фолија.

 

Деталите од подготовката погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе на Готви.мк:

Леонардо ди Каприо – Еве која диета ви ја препорачува

Северина со нов спот, а ние ве потсетуваме која диета ја држеше кога беше бремена

Мајката на Јелена Крлеуша: Еве како конечно ја победив зависноста од храна!

Адријана Лима открива: Рецепт за утринско смути и совети за диета

Ким Кардашијан откри како ослабе 15 килограми за 2 месеци

singlepost_text