Оригинален рецепт за гибаница со сирење и кајмак

Оригинален рецепт за гибаница со сирење и кајмак

Толку вкусна гибаница немате пробано…

Состојки:

 • 1 кг брашно
 • маст
 • 500 гр сирење
 • 500 гр кајмак
 • 10 јајца
 • млеко

Начин на подготовка:

 1. Замесете смеса од брашно и солена вода и додајте малку маст.
 2. Од смесата издвојте 24 кори и развлечете ги со сукало, а потоа премачкајте ги со маст и печете по две.
 3. Подгответе фил од сирење, кајмак и жолчки. Направете цврст снег од белки и измешајте го со претходната смеса. Додајте малку маст и млеко.
 4. Намастете тепсија со маст, а потоа наредете ги печените кори кои претходно се натопени со фил.
 5. Подготвената гибаница ставете ја да се пече во рерна на 180 степени.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

singlepost_text