Домашна маска за малите влакненца на лицето – Многу е ефикасна

Домашна маска за малите влакненца на лицето – Многу е ефикасна

Многу жени имаат проблеми со влакненца на лицето, кои се трудат да ги покријат со пудра или да ги искубат со пинцета, но и да се подложат на скапи козметички.

Но, пробајте го овој природен лек – маска која според пишувања на читатели на Готви.мк навистина дејствува.

Состојки:

  • 1 домат
  • желатин во прав
  • свежо (не сварено) млеко

Начин на подготовка и употреба:

  1. Една лажица сок од домат ставете во чаша и додадете една лажица желатин во прав и една лажица млеко.
  2. Промешајте добро и додадете неколку капки мед.
  3. Промешајте убаво и нанесете на лицето.
  4. Нанесете дебел слој од маската и оставете да се исуши целосно.
  5. Откако ќе се исуши, отстранете ја и измијте го лицето со млака вода

Можете да го повторувате 2 до 3 пати неделно. Доколку имате осетлива кожа, бидете претпазливи.

Повеќе поврзани вести на Gotvi.mk:

Сода бикарбона – замена за 8 скапи препарати за нега

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате