Проверете дали имате слаба желудочна киселина која создава потешкотии – Ви треба шолја од ова

Проверете дали имате слаба желудочна киселина која создава потешкотии – Ви треба шолја од ова

Не е во ред за телото кога ја има во големи количини, но не е во ред ни кога ја има премалку. Желудочната киселина е многу важна за телото, а постои еден начин со кој самите дома може да одредите дали е преслаба, и да го решите тој проблем.

Недостатокот на желудочна киселина или нејзината слабост доведуваат до тоа неправилно да се сварат протеините, па тие заминуваат на друго место како амино киселини. Тоа доведува до низа здравствени проблеми, како надуеност, гасови, осетливост на поединечни намирници, како и болки во стомакот.

Поради недостататок на оваа киселина се случува и недоволна апсорпција на витаминот Б12 во телото, а тоа создава чувство на умор.

Алтернативната медицина предлага да јадете салата од цвекло, или да пиете сок од цвекло за овој проблем.

Ако урината потоа ви е проѕирна, значи дека имате доволна количина киселина и таа нормлано функционира во желудикот.

Од друга страна, доколку урината ја менува бојата кон жолтеникаво црвенкаста, тоа значи дека имате проблем со слаба желудочна киселина.

Ако имате ваков проблем може да го направите ова:

Напијте се две чаши вода 15 до 30 минути пред јадењето, или пак пред оброк напијте се малку јаболков оцет со вода, за да се смали нивото на киселост.

На полна чаша вода ставете лажица оцет и ќе ја постигнете целта.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Едноставно, а вкусно: Рецепт за варена пченка со зачини

Печена пченка со мексикански сос

Лесна салата со пченка

ИДЕАЛНА ЛЕТНА САЛАТА: Туна со тестенини и пченка

КОЈ Е ГЛАДЕН? Пченкарни мафини со виршли (ВИДЕО)

Стави пченка во тава – овој ручек ќе ви стане опсесија

Сериозна конкуренција на руската салата: Брзо предјадење со праз и пченка

Најубавиот леб на светот, а никогаш не сте го пробале: Португалска пченкарна погача со мед!