Брзи и вкусни: Банана колачиња

Брзи и вкусни: Банана колачиња

Едноставен, брз и многу вкусен колач од состојки кои веќе ги имате во куќата.

Состојки:

 • 3 јајца
 • малку сол
 • 100 гр путер
 • 125 гр шеќер
 • 250 гр брашно
 • 1/2 лажичка прашок за печиво
 • 2 банани
 • шеќер во прав

Начин на подготовка:

 1. Загрејте ја рерната на 180 степени. Раздвојте жолчки и белки. Разматете ги белките со сол. Разматете путер со шеќер, па додајте жолчки. Додајте брашно и прашок за печиво. 
 2. Испасирајте ги бананите и измешајте ги во тесто со белките. Ставете ја масата во намастен калап за проја, па печете 25 минути. 
 3. Готовите колачиња посипете ги со шеќер во прав.

Уживајте!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

singlepost_text