Ако сте пушач со години, направете ја оваа смеса – Ќе ве исчисти од отрови

Ако сте пушач со години, направете ја оваа смеса – Ќе ве исчисти од отрови

Ако сте пушач веќе години или децении, сигурно ги чувствувате негативните последици од оваа нездрава навика. Кашлањето, мачнината во грлото и белите дробови како и бронхитот се сигурно едни од нештата со кои се борите, особено за време на ладните денови.

Постои рецепт кој може да стави мака на проблемот и да помогне да го исчистите телото:

СОСТОЈКИ:

  • 400 гр лук
  • 1 литар вода
  • 400 гр шеќер
  • 2 лажици куркума
  • поголемо парче ѓумбир

Начин на подготовка и употреба:

  1. Во водата се става шеќерот, па се остава да зоврие. Потоа се додаваат лукот исечен на поголеми парчиња, како и ѓумбирот кој претходно треба да го изрендате или исечете на мали парченца.
  2. Кога мешавината ќе проврие, намалете ја температурата и додајте куркума.Оставете да постои на среден оган уште неколку минути.
  3. Варете додека количински не се преполови смесата, па исцедете ја течноста и ставете ја во стаклен сад.
  4. Оставете да се олади на собна температура, па ставете ја во фрижидер.
  5. Земајте две лажици наутро на празен стомак и две лажици по вечерата, непосредно пред спиење.

Прочитај повеќе вести:

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

ВИДЕО: Драјв маркет – погледнете како ќе изгледа маркетот на иднината

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

Пилешко во кари сос

Пилешко со паста и песто сос

Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки