Повкусно од кашкавал и зденка: „Поховани компири”

Повкусно од кашкавал и зденка: „Поховани компири”

Направете похован деликатес кој е совршен и како прилог со главното јадење, но и како мезе со спортски натпревар или друштво.

Ова се потребните намирници и постапката за подготвување:

Состојки:

  • 4-5 компири
  • 2 јајца
  • 50 гр презла
  • 50 гр брашно
  • 60 мл масло
  • малку сол

Начин на подготовка:

  1. Компирите се варат, а потоа се пасираат.
  2. Се обликуваат крокети, убаво се поминуваат во брашно, потоа во јајце, па во презла.
  3. Потоа крокетите се пржат на врело масло од двете страни.
  4. СОВЕТ: Послужете ги со кечап, сенф или мајонез.

На здравје!

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Повкусно од секое мезе: Пилешки стапчиња со сусам

Мезе, појадок или ручек: Шунка во леб, ова е деликатес

Совршено мезе: Крцкави стапчиња од тиквица

Необична пита со компир – брзо предјадење или мезе

Полпети од тиквици – вакво мезе не сте јаделе

Супер одат со тартар или кечап: Вкусно мезе од компир

ВИДЕО ХИТ: Прстени од тесто со сирење и лукче – мезе за оцена 10

„Сезамови стапчиња” – здраво и вкусно мезе