Најбрзите чоколадни кекси

Најбрзите чоколадни кекси

Колачиња со врвен вкус – многу едноставни за подготовка!

Состојки:

  • 100 гр маргарин или путер
  • 50 гр шеќер
  • 100 гр брашно
  • 3/4 лажичка прашок за печиво
  • 1 лажица какао

Начин на подготовка:

  1. Вклучете ја рерната на 180 степени.
  2. Омекнатиот маргарин разматете го со шеќер. Додајте брашно, прашок за печиво и какао. Од смесата направете топчиња и ставете ги на плех обложен со хартија за печење. Со вилушка благо притиснете го секој кекс.
  3. Печете во загреана рерна додека не зацврстат рабовите, околу 10-15 минути.

Уживајте!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

singlepost_text