Хеликобактеријата го напаѓа желудникот – Овој зеленчук ја уништува

Хеликобактеријата го напаѓа желудникот – Овој зеленчук ја уништува

Постои зеленчук кој најмоќно влијае во борбата против опасната бактерија хеликобактери пилори, со која за жал сè соочуваат се повеќе луѓе ширум светот.

Ако не се третира навреме и правилно, може да доведе до многу тешки состојки како чир на желудник, пукање на слепо црево, па дури и карцином.

Зеленчукот кој помага да се уништи бактеријата е брокулата.

Брокулата е богата со железо, калциум, магнезиум, сулфур, витамини, а особено витамин Б.

Може да ја користите како додаток, главно јадење, во смути, сокови, каши.

Со вкусен оброк од брокула заштитете се од оваа опасна бактерија, но и придонесете за зачувување на општото здравје на организмот.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Топ 10 највкусни Gotvi.mk рецепти со брокула

Салата со брокула која ќе ја правите секој ден

Крем супа со брокула и моцарела

Свежа салата со брокула

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Крем супа од брокула

Телешка супа со куркума и брокула

Пилешко со брокула