Се бори со рак, Алцхајмер, дијабетес – Јадете го ова за здравје од глава до пети

Се бори со рак, Алцхајмер, дијабетес – Јадете го ова за здравје од глава до пети

Алфа липоичната киселина е една од состојките кои природно настануваат во нашето тело. Има многу корисни предности и бенефити од оваа состојка во телото за здравиот човек, како и за оној кој е „нападнат” од тешка болест.

Списокот на болести и состојби на кои оваа киселина делува е долг – од дебелина и мали здравствени проблеми, до големи и тешки болести како Алцхајмер или рак.

Неверојатно е нејзиното дејство за разградување на шеќерот во крвта и за лачење инсулин, а помага и за сите негативни симптоми кои произлегуваат од прекумерната тежина.

Дијабетичарите, особено заболените во напредна фаза знаат колку е тешка болеста, а оваа киселина им е особено значајна.

Алфа липоичната киселина е и антиоксиданс, го штити имунитетот, и телото од слободни радикали. Штити и од болести на крвните садови.

Кои производи ја содржат алфа липоичната киселина?

За да ја внесете во големи количини потребно е да јадете нормални количини на месо. Се наоѓа во секој тип на месо, а најмногу во џигерот.

За внес на оваа киселина, се препорачува да јадете и многу зеленчук, особено зелен зеленчук како тиквица, блитва, зелена салата, краставица…

Јадете и квасец, кој ја содржи истата.

Прочитај хроно рецепти на Gotvi.mk:

Хроно вафли – Кралски појадок со кој ќе слабеете

ХРОНО ИСХРАНА: Јадете што сакате, колку сакате, а слабеете – што е тајната?

Топ трендови во исхраната за 2017 година – правите ли нешто од ова?

Јадете буквално се а слабеете – што е тајната на хроно исхраната?

Регионот полуде, направете ХРОНО ЛЕБ – јадете а не се дебелеете

Ако не можете без леб а сакате да ослабете: Хроно лепињи готови за миг

Хроно мафини со шунка

ХРОНО ПИТА – уживајте без да накачите килограми