Слатки кифлички кои се топат во уста: Меко тесто исполнето со фил од кокос!

Слатки кифлички кои се топат во уста: Меко тесто исполнето со фил од кокос!

Фантастично меки и вкусни кифлички кои ќе ве воодушеват…

Состојки за тесто:

 • 300 гр брашно
 • 100 гр кокос
 • 120 гр маргарин или путер, растопен
 • 200 мл јогурт
 • 1 јајце
 • 100 гр шеќер
 • 1 прашок за печиво

Состојки за фил:

 • 300 мл млеко
 • 3 лажици шеќер
 • 1 пудинг од ванила
 • 50 гр кокос

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Флеки од мастило или тонер – Потребна ви е само 1 намирница и ќе ги извадите

БЕСПЛАТНО: Домашни средства за чистење флеки и перење на облека

Оставете ги децата да си играат во трева – Има евтин рецепт кој ги вади флеките

Чини само 1 денар – Рецепт со кој ќе ги освежите боите на алиштата

Ви смрдат патиките? Еве кои лекови ги предлагаат читателите

Кулинарски трик – Употребете ја оваа намирница и маслото нема да ви загорува при пржење

Едноставен трик со кој ќе ги избркате мувите од вашиот двор и балкон

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

singlepost_text