Стар начин на подготовка на костен пире: Вкусен и здрав десерт, а готов за миг!

Стар начин на подготовка на костен пире: Вкусен и здрав десерт, а готов за миг!

Највкусниот зимски десерт кој не потсеќа на минатото…

Состојки:

  • 1 кг костени
  • 500 мл полномасно млеко
  • 2 кесички ванилин шеќер
  • 20 гр бел шеќер
  • 25 мл рум

Начин на подготовка:

  1. Сварете ги костените во вода и излупете ги. 
  2. Иситнете ги излупените костени во пире. Налијте млеко, додајте шеќер и рум па гответе додека костените не го впијат млекото и додека сè не се соединат мешајќи. Ако ви се чини дека смесата е погуста додајте уште млеко, а ако е поретка гответе малку подолго. 
  3. Кога костените ќе го впијат млекото и ќе се направи густа смеса, провлечете ја низ машина за месо за да добиете резанци. 
  4. Украсете со шлаг.

Уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text