КУЛИНАРСКИ ХИТ: Шварцвалд мафини

КУЛИНАРСКИ ХИТ: Шварцвалд мафини

За Шварцвалд тортата знае секој, а овој десерт се заканува да и го заземе местото…

Состојки:

 • 200 гр чоколадо
 • 100 гр бело чоколадо
 • вишни од ракија или рум
 • 2,5 дл слатка павлака
 • мелени бисквити
 • рум

Начин на подготовка:

 1. Во плех за мафини во секој калап ставете по некоја коцка црно и бело чоколадо, потоа ставете го плехот во рерна и оставете чоколадото да се растопи.
 2. Оставете го калапот целосно да се излади во замрзнувач, а потоа внимателно извадете ги растопените чоколада од калапот.
 3. Дното на секоја мафин корпичка посипете го со мелени бисквити и ставете по некоја вишна.
 4. Разматете слатка павлака со рум и ставете во корпичките.
 5. Остатоците од издробеното чоколадо забодете ги во корпичките и посипете со рендано чоколадо.

Уживајте!

 

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

singlepost_text