Компири со сланина, кромид и морков

Компири со сланина, кромид и морков

Ароматични компири со кромид и моркови, со додаток на сланина. Послужете ги со кајмак и уживајте!

Состојки:

 • 1 кг компири
 • 3 главици црвен кромид
 • 2 моркови
 • 1 лажичка црвена пипер
 • 1 чешне лук
 • рузмарин
 • сол
 • бибер
 • малку масло
 • чадена сланина Пекабеско
 • 30 гр путер

Начин на подготовка:

 1. Една главица црвен кромид издинстајте со сланина на малку масло. Компирите излупете ги и исечкајте ги на кругови. Морковите излупете ги и исто така исечкајте ги. 
 2. Во огноотпорен сад на дното наредете пропржен кромид и сланина. 
 3. Компирите намастете ги и наредете ги во круг, наизменично со кромид и сланина. Растопете го путерот, додајте пипер и лук. Со смесата премачкајте ги компирите. 
 4. На крај посолете и побиберете. На врвот ставете рузмарин. 
 5. Првите 20 минути печете ги компирите прекриени, а потоа уште приближно 30 минути, додека компирите убаво не се запечат.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text