Старинско јадење готово за 20 минути – брз и вкусен ручек

Старинско јадење готово за 20 минути – брз и вкусен ручек

Направете стариснко, вкусно и брзо јадење.

Состојки:

  • 2 дл вода
  • 2 дл млеко
  • 350 гр кајмак
  • 8 лажици пченично брашно
  • 1 лажичка маст
  • 1 лажичка сол

Подготовка:

  1. Млекото, водата и маста се ставаат да повријат и се става кајмакот со сол и брашно.
  2. Се намалува температурата и се остава да врие.
  3. Се служи со кисела павлака.

 

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

Пилешко во кари сос

Пилешко со паста и песто сос

Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки