Најубавата пица на светот готова за 15 минути: Ваква нема ниту во една пицерија

Најубавата пица на светот готова за 15 минути: Ваква нема ниту во една пицерија

Брз, вкусен, крцкав, совршен оброк…

Состојки:

 • 20 гр квасец
 • 250-300 гр брашно
 • сол
 • 50 мл масло
 • 1 праз
 • 100 гр тврдо сирење
 • 100 гр кашкавал
 • малку шери домати
 • 200 мл млеко
 • оригано
 • 200 гр сувомеснато по избор
 • кечап или доматно пире

Начин на подготовка:

 1. Квасецот растопете го во млако млеко, можете да додадете и лажичка шеќер. Измешајте брашно, сол, масло, додајте надојден квасец, па замесете малку помеко тесто. Оставете да отстои 15 минути, па премесете и развлечете што потенко.
 2. Тестото премачкајте го со кечап или доматно пире, потоа додајте ситно сечкано сувомеснато и од горе кругови праз. Посипете со издробено сирење, распоредете шери домати и на крај посипете со оригано.
 3. Преку сè изрендајте кашкавал и печете на 230 степени 10-15 минути.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

singlepost_text