Евтин, вкусен, готов за 30 минути: Рецепт за старски колач со јаболка и гриз

Евтин, вкусен, готов за 30 минути: Рецепт за старски колач со јаболка и гриз

Кога еднаш ќе го пробате ќе го правите постојано!

Состојки:

 • 1 јајце
 • 2 шолји рендани јаболка
 • 1 шолја гриз
 • 1 шолја шеќер
 • 1 шолја брашно
 • 1/2 шолја масло
 • 1/2 шолја млеко
 • 1 кесичка ванилин шеќер
 • 1 прашок за печиво
 • 1/2 кесичка цимет

Состојки за глазура:

 • 4 лажици млеко
 • 4 лажици масло
 • 4 лажици шеќер
 • 100 гр чоколадо

Начин на подготовка:

 1. Јајцето разматете го со шеќер и ванилин шеќер, па додајте млеко и масло и уште малку матете.
 2. Брашното измешајте го со прашок за печиво.
 3. Ставете брашно и гриз и со лажица мешајте додека не се разбијат грутките. Додајте рендани јаболка и цимет и сè убаво измешајте.
 4. Смесата излејте ја во намастен плех (најдобро е да користите плех од 30 см).
 5. Загрејте ја рерната на 200 степени и печете го колачот додека не порумени. Со чепкалка проверете дали е готов после 20 минути.
 6. Од наведените состојки направете глазура и прелијте преку врелиот колач. Оставете да се излади па сечете на коцки и послужете.

Уживајте!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

singlepost_text