Посни кокос бомбици за Митровден

Посни кокос бомбици за Митровден

На посната трпеза за Митровден, ви нудиме вкусни кокос бомбици.

Состојки:

  • 1 пудинг од ванила
  • 3 лажици шеќер
  • 250 мл вода
  • 200 гр кокос
  • 50 гр лешници

Подготовка:

  1. Ставаме неколку лажици од водата во пудингот да се размати, па го ставаме преостанатиот во водата да зоврие со шеќерот.
  2. Кога ќе згусне се става кокосот, се лади, па се прават топчиња.
  3. На средината се става лешниче.

Повеќе видеа со кулинарски рецепти, соцети и трикови прочитајте тука

Повеќе поврзани рецепти:

Трилече – неверојатно вкусен домашен рецепт

Неговото височество: Топло – ладен колач

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

singlepost_text