Пица за 15 минути – не се чека тестото да нарасне, брзо и вкусно

Пица за 15 минути – не се чека тестото да нарасне, брзо и вкусно

Направете брза пица која не се чека да нарасне, а толку е мека и вкусна.

Состојки:

 • 5 шолји брашно
 • 3 шолји млеко
 • 1 шолја масло
 • 1 квасец
 • 1 јајце
 • рендан кашкавал
 • шунка
 • шампињони
 • кечап

Подготовка.

 1. Во вангла за месење се ставаат сите состојки за тесто, се прави тесто, се става на претходно намачкан плех со маргарин.
 2. Се ставаат кеча, шунка, кашкавал, печурки, по желба и пицата стои така 15-20 минути.
 3. Потоа се пече 15 минути на 220 степени.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Торта „Мрзлива домаќинка“ – смешно име, одличен вкус

Рафаело торта – рецепт кој сите ќе ви го бараат

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

 

 

 

 

singlepost_text