Чоко-коцки готови за само 5 минути

Чоко-коцки готови за само 5 минути

Сите бараме брзи и евтини јадења и десерти, а во таа категорија овој десерт е совршен.

Состојки:

  • 50 гр путер
  • 400 мл млеко кондензирано
  • 400 гр чоколадо

Подготовка:

  1. Млекото нека се вари во лонец, ако немате кондензирано може да направите.
  2. Се зема обично млеко 1 литар, се вари и му се трга пената.
  3. Се додава ванилин шеќер и 150 гр шеќер.
  4. Се се става во огноотпорен сад со другите состојки и се става во микро на најјака температура три минути.
  5. Изладете и послужете.

Повеќе рецепти за превкусни десерти тука

Рецепт за баклава со вишни тука

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Рецепт за тигар торта за секоја прослава тука

Готви со љубов и уживај во храната

 

 

 

singlepost_text