Исчистете го целиот тепих во еден потег – ќе заблеска како нов без перење

Исчистете го целиот тепих во еден потег – ќе заблеска како нов без перење

Една од најзаморните работи во домаќинството е секако перењето теписони.

Многумина немаат доволно финансиски средства да платат сервис кој ќе им ги испере теписоните, па се одлучуваат за евтина, проверена метода- изнесување надвор, рибање со четка и детегент и повеќедневно сушење на терасите.

Но, домаќинките се сетиле на уште еден трик, а тоа е чистење со сода бикарбона. Прво исмукајте го тепихот, а потоа натопете памучна крпа во оцет и прејдетепреку целиот тепих. Земете друга крпа и натопете ја со вода, а потоа на неа ставете сода бикарбона. Пребришете го целиот тепих и оставете да отстои околу половиначас.

Содата ќе ги извлече непријатните мириси и остатокот од прашината, а оцетот ќе изврши дезинфекција. Простанува само уште еднаш да го искумате тепихот, за да го соберете вишокот вода, а тој ќе заблеска како штотуку да излегол од салон.

Прочитај повеќе видеа со кулинарски рецепти, совети и трикови тука

Еве како да ослабете според хороскопскиот знак

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Чиа пудинг

singlepost_text