Посен десерт кој ќе го јадете и кога не постите

Посен десерт кој ќе го јадете и кога не постите

Направете совршен посен десерт, посен кекс кој ќе ви биде на мените и кога не постите.Ова е се што ви треба и подготовката:

Состојки:

 • 250 гр маргарин со вкус на ванила
 • 120 гр шеќер во прав
 • брашно тип 400 250 грама
 • 90 гр густин
 • 15 гр какао
 • 1 кесе бурбон ванила
 • 1 ванилин шеќер
 • 50 гр црно чоколадо за готвење
 • 50 гр бела чоколада за готвење
 • кикирики несолени 100 гр

Подготовка:

 1. Се матат пенасто маргаринот со шеќерот во прав, брашното.
 2. Смесата се дели на два дела, па во едниот се става 50 грама густин со ванила,  а во другиот 40 грама густин со ванилин шеќер и какао.
 3. Секоја смеса се соединува и става во фолија. Се остава во фрижидер еден ќас.
 4. Се прават кругови и малку се притискаат со вилушка кога ќе се стават во плех.
 5. Се пече на 180 степени 8 минути.
 6. Потоа се става глазура од чоколадо и кикирики.

 

 

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

 

 

 

singlepost_text