Чорба од маринирани печурки – за ладните денови

Чорба од маринирани печурки – за ладните денови

Направете вкусна и здрава чорба која ќе ве згрее и поткрепи оваа есен и зима.

Состојки:

 • 350 гр маринирани шечурки
 • 1 главица кримид
 • 250 гр пелат домати
 • ¼ целер
 • 1 морков
 • 1 дл црно вино
 • 1 црвена пиперка
 • 1,5 л супа од зеленчук
 • 1 лажичка шеќер
 • масло
 • зачини

Подготовка.

 1. Пиперката и кромидот се сечат, а морковот и целерот се рендаат.
 2. Пелат доматот се меле во блендер, на малку масло се пржи кромидот со пиперката, морковот и целерот, па се пропржува.
 3. Потоа се додаваат печурките, црното вино, шеќерот и доматите.
 4. Потоа се ставаат супата и зачини по вкус.

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

Пилешко во кари сос

Пилешко со паста и песто сос

Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки

 

 

 

 

singlepost_text