Црвен сос со шампињони

Црвен сос со шампињони

Направете вкусен сос со печурки за секоја пригода.

Состојки:

 • пола килограм шампињони
 • 1 главица кромид
 • масло
 • 1 лажица брашно
 • 1 шолја вода
 • 100-200 мл кечап
 • вегета
 • бибер
 • сол
 • оригано

Подготовка:

 1. Се загрева маслото и се пржи сечканиот кромид, па се додаваат сечените шампињони.
 2. Се додава и брашното со водата.
 3. Постојано се меша.
 4. Се остава смесата 10 минути на оган и се додава потоа кечапот.
 5. Ставете зачини.

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

 

 

 

singlepost_text