Посебен рецепт: Колач со јогурт

Посебен рецепт: Колач со јогурт

Направете вкусен колач со јогурт од малку состојки, брзо и лесно.

Состојки:

 • 3 шолји јогурт
 • 10 лажици шеќер
 • 300 гр кекс
 • 1 пудинг од ванила
 • 500 мл млеко
 • 300 гр овошје по желба
 • 100 гр шлаг

Подготовка.

 1. Во сад ставете 10 лажици шеќер, 3 јогурти, па измешајте.
 2. Додајте го кексот кој треба да биде ни премногу ситен ни крупен.
 3. Сварете кесе пудинг во 500 мл млеко, со 3 лажици шеќер па изладете.
 4. Разлијте го кексот, од горе ставете овошје по желба, па пудинг и потоа шлаг.

 

 

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Рафаело торта – рецепт кој сите ќе ви го бараат

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта