Највкусни домашни плескавици по рецептот на мама

Највкусни домашни плескавици по рецептот на мама

На овој рецепт за плескавици му нема рамен.

Состојки:

 • 500 гр мелено месо
 • 1 поголема кришка леб натопена во вода или млеко
 • 1 главица кромид
 • ситно сецкан магдонос
 • 2 лажици вегета
 • 1 јајце
 • 1 лажица сода бикарбона
 • бибер

 

Подготовка.

 1. Кромидот ситно се сече и се меша со сите останати состојки.
 2. Се дели смесата на 8 дела. Се прават топки и се оставаат 2-3 ќаса во ладилник.
 3. Се пече на тефлонско тавче со малку масло.

Поврзани вести на Gotvi.mk

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки

Рецепт за брзо мезе за ненајавени гости

Рецепт за највкусни посни и интегрални грисини тука

 

singlepost_text