Мусака без месо – компир рецепт кој е полн погодок

Мусака без месо – компир рецепт кој е полн погодок

Направете компир тава повкусна од секој друг компир деликатес.

Состојки:

  • 1 кг компир
  • 60 гр путер
  • 3 лажици рендан пармезан
  • магдонос
  • зачини

Подготовка.

  1. Компирот се лупи, се сече како за мусака на тркалца, се засекува со нож, па се редат компирите едно до друго исправени.
  2. Се загрева рерната на 220 степени, па се мача тепсија со путер, и се става компирот, заедно со зачини по желба и со магдонос.
  3. Се пече вообичаено 40-45 минути.
  4. Пред да биде готов се вади и се додава пармезанот. Се пече уште 10-ина минути.
  5. Добар апетит.

Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки

Рецепт за брзо мезе за ненајавени гости

Рецепт за највкусни посни и интегрални грисини тука

Солен колач кој се прави неверојатно брзо

 

 

 

singlepost_text