Вкусна обланда со плазма и ореви

Вкусна обланда со плазма и ореви

Нема повкусен рецепт за обланди, крцкаво и вкусно со богат фил.

Состојки:

  • 1 пакетче обланди
  • 250 гр маргарин
  • 2 шолји павлака
  • 2 шолји шеќер
  • 150 гр мелен кекс
  • 150 гр мелени ореви

Подготовка:

  1. Маргаринот ставете го во шерпа на рингла и стопете го, а потоа тргнете го и сдодајте ја павлаката па мешајте. Додајте го и шеќерот мешајќи.
  2. На крај  ставете ја и мелената плазма со оревите, соединете и намачкајте ја обландата.
  3. Ставете во фолија и оставете да отстои на ладно.

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

 

 

 

 

 

 

singlepost_text