Крофни од јогурт полнети со џем

Крофни од јогурт полнети со џем

Неодоливи и меки крофни…

Состојки:

 • 200 мл јогурт
 • 20 гр свеж квасец
 • 2 јајца
 • кора од лимон
 • 1 лажичка шеќер
 • малку сол
 • 2 лажици масло
 • 400-500 гр брашно
 • џем
 • масло за пржење

Начин на подготовка:

 1. Квасецот растворете го во млака вода или млеко, додајте шеќер, кора од лимон, јајца, 2 лажици масло, брашно, сол, па замесете меко тесто глатко и оставете го да нарасне. 
 2. Размесете на дебелина од 1 см, па со мала чаша вадете крофни. Повторно оставете малку да пораснат (околу 10 минути) па притиснете ги на средина и пржете ги во длабоко масло. 
 3. Крофните ќе бидат меки како пена. Во притиснатите отвори ставете малку џем.

 

Повеќе поврзани вести на Готви.мк

Ќе ве врати во детството: Омилениот десерт на сите генерации

Десерт готов за 20 минути

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

Пудинг од ориз

Чоколадна баклава

singlepost_text